Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă și Confederația Patronală Concordia au semnat astăzi, 23 iunie, un protocol de colaborare, marcând un nou pas în consolidarea parteneriatului dintre instituțiile publice și mediul de afaceri.

Documentul a fost semnat de președintele ANOFM, Adrian Zvîncă, și reprezentanții Confederației Patronale Concordia, având ca obiectiv dezvoltarea unor inițiative comune menite să răspundă mai eficient provocărilor de pe piața muncii.

În cadrul întâlnirii au fost abordate teme precum dezvoltarea competențelor profesionale ale forței de muncă, adaptarea acestora la cerințele actuale ale angajatorilor, precum și identificarea unor soluții care să faciliteze accesul persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă la oportunitățile de angajare.

Prin acest protocol, ANOFM și Confederația Patronală Concordia își propun să consolideze dialogul instituțional și să dezvolte proiecte și acțiuni comune în sprijinul angajatorilor, al persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă și al dezvoltării sustenabile a pieței muncii din România.